Az arányokat szigorúan be kell tartani. Ha a keverés vagy a mérés pontatlan, az A rész és a B rész molekulái között a kémiai reakció nem zajlik le megfelelően, ami növeli az esélyét annak, hogy az epoxy túl nagy hőt termel.
Ha kevesebb edzőt használ, az epoxy nem tud megfelelően megkötni, képlékeny és ragadós marad. Ragacsos felületek vagy foltok is kialakulhatnak a már megkötött epoxy felületén.
A műgyantával 20°C felett és 23°C alatt kell dolgozni, és ezt a hőmérsékletet stabilan kell tartani a kikeményedés végéig. Kerülje a hőmérséklet csökkentését éjszaka, mivel a hideg lassítja az exoterm reakciót és ezzel együtt a kikeményedés idejét.
A nyári meleg felerősíti az exoterm reakciót, ami a keverék túlmelegedéséhez vezethet. Ez zsugorodáshoz, habosodáshoz vagy repedéshez vezethet. Keressen egy hűvösebb helyet, vagy használjon ventilátort vagy légkondicionálót. Ne feledje, hogy Ön felelős a környezetért, aminek a gyanta ki lesz téve!
A siker érdekében nem ajánlott extra hőt használni, de ha mégis gyorsítani szeretné a kikeményedést, az exoterm reakció lezárulása után növelheti a környezet hőmérsékletét.
A műgyanta színét adó fémporok természetüknél fogva nehezek, és ha az epoxy telített pigmentekkel, a legtöbbjük lesüllyed. Az epoxy színezéséhez valójában csak a bekevert gyanta 1%-a szükséges. Amikor a műgyanta eléri a „méz” sűrűséget, a MICA pigmensek már nem süllyednek le.
Ehhez egy kis felügyeletre lesz szükség. A legjobb időpont, amikor a műgyanta „méz” sűrűségűvé válik. Ebben az esetben az örvények és fodrok láthatók maradnak, és nem mosódnak össze.
Az epoxy használata során előfordulhat, hogy a kikeményedés után ragacsos marad. A gyanta és az edző összekeverésekor kémiai reakció játszódik le. Ha a gyanta ragacsos vagy képlékeny marad, az azt jelenti, hogy a reakció nem ment végbe megfelelően. Ennek fő oka általában az, hogy a két összetevőt nem megfelelően mérték ki, nem alaposan keverték össze, vagy a környezeti hőmérséklet és páratartalom nem volt megfelelő.
Az epoxy keményedni kezd, de nem teljesen, és egy tapadós felület marad.
Javítása: Mielőtt új réteget húzna rá, próbálja meg a projektet melegebb helyre vinni (kb. 25°C). Hagyja állni 48 órán át. Ha még mindig ragacsos, távolítsa el a ragacsos részt, és vigyen fel egy újabb vékony réteget. Ügyeljen rá, hogy ezúttal pontosan mérje és keverje össze az összetevőket.
Ez akkor fordul elő, ha a gyanta túl kevés edzőt tartalmaz, általában a szükséges mennyiség felét.
Javítása: Kaparja le a meg nem kötött epoxyt egy spatulával, és tisztítsa meg alaposan a felületet. Ezután öntse újra, most ügyelve a pontos mennyiségre.
A homályos csíkok a helyiség magas páratartalma miatt keletkeznek. A páratartalomnak 50-60% alatt kell lennie az öntés és a kikeményedés során. Ügyeljen rá, hogy a tároláskor a gyanta kupakja jól zárva legyen.
A fényes, átlátszó epoxy elkészítéséhez az egyik legfontosabb lépés a megfelelő csiszolás. Tökéletes, homogén és karcmentes felületre van szükség a polírozás megkezdéséhez. A csiszolópapírok szemcseméretét fokozatosan kell növelni (P120-P150-P180-P220 stb.), így gyorsan és hatékonyan dolgozhat. Ha túl nagy ugrásokkal növeli a szemcseméretet (pl. P120-P180-P240-P320 stb.), az megnövelheti a munkaidőt és növeli a tökéletlen felület esélyét.
Ha az epoxy felülete durva (például frissen vette ki a marógép alól), kezdje a P120 granulációval. Ha csak a zsugorodástól keletkezett peremet csiszolná le, elegendő a P280-as csiszolópapír. Fokozatosan váltson P3000 szemcseméretig. Minden szemcseméret váltáskor győződjön meg arról, hogy eltávolította az előző nyomait, karcait. Portalanítsa a felületet, majd súrlófényben, hideg, fehér fényű lámpával vizsgálja meg az epoxy felületét.
Megjegyzés: A felülettel közel párhuzamosan megvilágított területek jobban kiemelik a felületi hibákat és egyenetlenségeket.
Portalanításhoz ne használjon vizet! Az Epoxy Lemosó a leghatékonyabb, mivel nem húzza fel a fa szálait, és gyorsan elpárolog a megtisztított felületről.
Száraz csiszoláskor a csiszolópapír hamar eltömődhet. A keletkező hő miatt az epoxy por összetapadhat és megkeményedhet. Az összetömörödött por körkörös karcokat okozhat, amit „malacfaroknak” is neveznek. Ha ilyen mintákat lát, azonnal álljon meg, tisztítsa meg a csiszolópapírt egy erős kefével, vagy cserélje ki a papírt.
A vízzel történő csiszolást akkor alkalmazza, ha csak az epoxyt szeretné csiszolni. Az epoxy nedves csiszolása hatékonyabb, mint a száraz, mivel a csiszolópapír kevésbé tömődik el, tovább használható, és nem keletkezik annyi hő. Ez a módszer pormentes, mivel a nedves részecskék nem kerülnek a levegőbe.
Vannak azonban olyan esetek, amikor a száraz csiszolás előnyösebb, például ha az epoxyt fával vagy más nedvességre érzékeny anyagokkal kombinálja. A nedves csiszolás hatására a fa megduzzadhat, és a puhább részeket kicsiszolhatja.
Polírozás előtt olajozza le a fát! Így a polírpaszta nem tömíti el a fa rostjait, és nem marad foltos.
A polírozás két lépésben történik:
Vigyen fel kis mennyiségű pasztát mind a felületre, mind a szivacsra. Kikapcsolt állapotban lévő géppel terítse szét a pasztát a felületen, majd lassú fordulatszámmal kezdje el a polírozást, folyamatosan növelve a sebességet. Közepes erővel nyomja a szivacsot a felületre. Ügyeljen arra, hogy mindig legyen elég paszta, és ne tartsa hosszú ideig egy ponton a polírozógépet, mert a felület túlmelegedhet, ami bemattulást okozhat.
Amikor a gyantát és az edzőt összekeverik, új kémiai kötés kezd kialakulni, és exoterm reakció megy végbe. Az energia hő formájában szabadul fel, amikor a keverék katalizál. Az „exoterm” kifejezést gyakran akkor használják, amikor az epoxy nagyon felforrósodik, buborékok keletkeznek és füstöl. Az exoterm reakció azonban nem csak egy negatív mellékhatás, hanem az epoxy szerves része, és némi hőre szükség van ahhoz, hogy a keverék megszilárduljon és megfelelően kikeményedjen. Minél magasabb az epoxy és a környezeti levegő hőmérséklete, annál intenzívebb az exotermikus reakció.
Használjon ventilátort a projekt könnyű lehűtéséhez. Ügyeljen arra, hogy pormentes helyen dolgozzon, hogy a ventilátor ne fújjon szennyeződést az epoxyba.
Ha először dolgozik epoxyval, végezzen néhány kisebb próbaöntést, hogy megérezze, mi történik különböző mennyiségekkel és vastagságokkal. Ne feledje, hogy az epoxy rendszerek különböznek, és márkánként jelentős eltérések lehetnek.